Dr. Mevlüt Dağ: Cilt Lekelerinde Altın İğne

Hormonal bozukluk, gebelik, yaşlanma, bazı metabolik hastalıklar, lazer uygulamaları sonrası hassasiyet oluşumu…v.b. gibi birçok nedeni cilt lekesi oluşumuna sebep olarak sayabiliriz. Bugüne kadar da hep bunlardan fazlasıyla bahsedilmiştir. Belki bunların bazılarının önüne geçebiliriz. Ancak; eğer leke var ve artık bu problem konuşuluyorsa o zaman bunların çok bir önemi kalmaz. Leke var ise tedavi edilmeli ve tedavi sonrasında da yenisinin tekrar oluşmamasını sağlamamız gerekir.

Hangi sebeple Leke oluşmuş olursa olsun hepsinin temelinde tek bir mekanizma mevcuttur. ‘’Ultraviyole ışığa karşı hassaslaşmışcildin kendini ve cilt altı organları korumak için oluşturduğu SAVUNMA mekanizmasıdır’’. Hangi sebeple olursa olsun UVA ve UVB ışınlarına karşı hassaslaşmış cilt ışığa maruz kaldığında, cilt rengini oluşturan Melanosit adı verilen hücreleri uyarır. Bu uyarılma sonrasında Melanositlerin cilt içine yayılmış ve kendisi ile bağlantılı uzantılarında Melanin adı verilen pigmentler üretilir. Melanin pigmentleri hassaslaşmış cilt noktalarında kümeleşir ve böylece ultraviyole ışığın cilt ve cilt altı organlara zarar vermeyeceği bir bariyer oluşturulur. Bizde bunları Leke olarak görürüz.

Leke Tedavisinde bu mekanizma düşünülerek hareket edilmelidir.Leke giderilmeli ve yeni leke oluşumu engellenmelidir. Bunu artık çok rahat bir şekilde sağlayabilmekteyiz.Secret Fraksiyonel Radyofrekanslı Altın İğne ile.

Secret Fraksiyonel Altın İğneli Radyofrekans; ucunda kişiye özel kullanılan 25 tane altın iğnenin bulunduğu ve bunlara radyofrekans enerjisi veren bir cihazdır.Leke problemi olan cilt bölgesine uygulandığında iğne darbeleri ve radyofrekans enerjisi sayesinde oluşan ısı etkisiyle melanosit hücrelerinin melanin pigmenti üreten uzantıları hasar görür.Böylece melanin pigmenti üretimi verilebilen hasar derecesinde durur.Aynı zamanda oluşan ısı etkisiyle işlem yapılan bölgede metabolik aktivasyon artar ve hasarlı cilt kendini onarırken leke görüntüsünü veren kümelenmiş melanin pigmentlerini de dışarı atar. Bu işlemle birlikte Leke problemlerinde kendini ispatlamış özel bir dermokozmetik bir ürün olan Cosmelan krem kullanılarak sonucun daha hızlı olması sağlanır.

Altın İğne işlemi lokal anestezik bir kremle cilt uyuşturularak başlar.Tüm bir yüze işlemin uygulanması yaklaşık 45 dakika sürer.İğneler boyunca var olan radyofrekans enerjisinden dolayı herhangi bir kanama meydana gelmez. Ciltte sadece bir kızarıklık oluşur.İşlemden bir gün sonra özel kremimiz Cosmelan ve Güneş Koruyucu kullanılır. Genelde 15 gün içerisinde net farklılıklar görülmeye başlanır.Eğer ihtiyaç duyulursa bu işlem bir ay sonra tekrarlanır.

Böyle bir tedaviden sonra Cilt lekelerinden kurtulmanın yanı sıra iyi bir antiaging uygulama olduğundan cilt ışıldar,elastikiyeti artar,kırışıklıklarda azalma olur ve gözenekler de sıkılaşır.

Leke tedavisinden sonra tekrar oluşumların önlenmesinin önemi unutulmamalıdır.Bu amaçla bu tedavi sonrası kullanılan krem leke oluşum mekanizmasında engelleyici olarak rol almaktadır.Leke tedavisi süresince sabah akşam kullanıldıktan sonra geceleri günde tek bir kez kullanılması önerilir.

Bizler ne kadar Melanin pigmentini oluşturmamak için gayret göstersekte eğer cildimizi yeterince korumazsak savunma mekanizmalarımız bunu yine de yapacaktır. Güneş koruyucu kremleri düzenli ve sürekli kullanalım.Güneş Koruyucu krem kullanıyoruz diye ışıklara fazla maruz kalmaktan ta kendimizi korumayı ihmal etmemeliyiz.

Leke oluşan bir cildin aslında bize bir mesajı var;

‘‘ Beni ultraviyole ışıklara maruz bırakıyorsun ve vücudun zarar görmek üzere. Ya cildini ve dolayısıyla vücudunu kendin koru ya da ben lekelerle bir Şemsiye yaparak seni koruyacağım…’’

Ultraviyole ışıklardan kendimizi koruyarak Lekelerden oluşan bir Şemsiye ye ihtiyaç duymamak ümidiyle….

Text Widget
Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.